Jak podróżować rowerem pewnie, bezpiecznie i wygodnie?

Tanio, pewnie, ekologicznie i zapewnia dobrą kondycję. Czy może być jakakolwiek przyczyna, dla której miałbyś nie wsiąść na swój rower? Podróżowanie rowerem jest tanie - bo nie musisz wydawać pieniędzy na bilet za jazdę, ani słono płacić za wypełnianie baku paliwem. Jest pewne - bo w przeciwieństwie do autobusów nie musisz na niego czekać i rwać sobie włosy z głowy z powodu kolejnego spóźnienia. Zapewnia dobrą kondycję i to przy zerowej emisji dwutlenku węgla, co czyni go "zielonym".

Planowanie trasy

Jazda na rowerze po ruchliwych ulicach może być niebezpieczna, dlatego lepiej wybierać ścieżki rowerowe, które są bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla rowerzysty. Jednak nie w każdym kraju jest tak, jak w Holandii, gdzie przy każdej ulicy jest wydzielona droga dla rowerów, dlatego w miarę możliwości staraj się także korzystać z chodników i dróg spacerowych. W naszym kraju dzięki funduszom z Unii Europejskiej w każdej gminie powstają nowe drogi rowerowe, a stare są remontowane. I choć do ideału jeszcze daleka droga, to już teraz miasta takie jak Wrocław, Warszawa czy Rybnik mogą poszczycić się dość wysoką liczbą kilometrów dróg rowerowych przypadających na jednego mieszkańca. W Europie istnieje mnóstwo przygotowanych sieci dróg rowerowych a ich trasy można znaleźć na stronach internetowych takich jak www.openstreetmap.org, czy www.rower.com. Jeżeli planujesz wycieczkę rowerową w konkretnym regionie znajdź w Internecie jego stronę www - tam bardzo często zamieszczone są mapy rowerowe regionu oraz proponowane szlaki wycieczkowe. (np. www.wrower.pl)

Bezpieczny rower

Gdziekolwiek jedziesz, noszenie kasku pomoże ochronić twoją głowę w razie wypadku. Kiedy wybierasz kask, zawsze go przymierz przed zakupem. Kaski, które nie pasują idealnie do twojej głowy nie będą wystarczająco bezpieczne, a poza tym z pewnością nie będziesz chciał/-a mieć na głowie czegokolwiek niewygodnego i zamiast chronić twoją głowę, taki kask zbierałby kurz w garażu. Innym dobrym pomysłem jest noszenie jasnego ubrania, a już idealnym rozwiązaniem byłoby noszenie lekkiej, odblaskowej kamizelki na ubraniu wierzchnim. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo na drodze zależy nie tylko od ciebie, ale także od innych użytkowników. Twoim zadaniem jest bycie dla nich widocznym.

Zasady panujące na drodze

Ważne jest zarówno pozostawanie bezpiecznym na drodze, jak i nie stwarzanie zagrożenia dla innych. Należy zawsze ustępować drogi pieszym czy jeźdźcom konnym, używaj dzwonka powiadamiając ich o tym, że się zbliżasz. Jeśli jedziesz po drogach, kodeks drogowy odnosi się do ciebie tak, jak do innych kierowców. Dlatego warto mieć na uwadze zasady obowiązujące dla rowerzystów. Jeżeli podróżujesz po drogach w nocy, lub w warunkach słabej widoczności, niezbędnym jest, aby twój rower posiadał:
  • Białe przednie światło
  • Czerwone światło tylne
  • Czerwone tylne światło odblaskowe
  • Pomarańczowe światła odblaskowe na pedałach
Można korzystać zarówno ze świateł stałych, jak i migających - muszą być jednak wystarczająco jasne.

Ochrona roweru

Kiedykolwiek zostawiasz gdzieś swój rower, zawsze przypinaj go do trwałych, solidnych, nieruchomych elementów (o ile nie możesz skorzystać ze stojaków rowerowych). Najsolidniejsze są zamknięcia typu D (podkówki) - które są niezwykle trudne do przecięcia. Pamiętaj o przypięciu roweru poprzez zarówno koła, jak i ramę. Wcześniej zrób zdjęcie swojego roweru, zarejestruj go w policyjnym katalogu - wówczas otrzymasz unikalny numer zapisany na twojej ramie. Dzięki temu łatwo będzie zidentyfikować twój pojazd, jeśli kiedykolwiek zostanie skradziony. Rower można także ubezpieczyć. Jeżeli mieszkasz w ubezpieczonym domu, najłatwiej będzie rower ubezpieczyć jako wartość znajdującą się w domu - wystarczy wówczas po prostu rozszerzyć istniejącą polisę.

Przewóz roweru publicznymi środkami transportu

Jeżeli podróżujesz na dłuższym dystansie, możesz chcieć przewieźć swój rower w transporcie publicznym. Większość sieci kolejowych w Europie pozwala na przewóz rowerów za opłatą w specjalnych wagonach. Inaczej sytuacja wygląda w autobusach miejskich - w większości przypadków nie jest to możliwe. Jednak, jeśli mowa o autobusach dalekobieżnych, rower można umieścić razem z pozostałym bagażem w odpowiednim luku, o ile jest jeszcze miejsce. Warto jednak indywidualnie podejść do każdego przewoźnika i sprawdzić możliwości przewozu zawczasu.

Bagaż na rowerze

Generalnie stosowane są trzy rozwiązania przewozu bagażu na rowerze i są one uzależnione przede wszystkim od długości podróży, warunków podróży i wagi samego bagażu. Stosuje się zarówno sakwy i plecaki, jak i przyczepki rowerowe. O ile plecaki ze względów zdrowotnych nie powinny być zbyt ciężkie (max 5kg) dlatego stosuje się je na 1-2-dniowe wypady rowerowe. W przypadku dłuższych wyjazdów zaleca się korzystanie z sakiew bądź przyczepek rowerowych. Pozwala to na równomierne rozmieszczenie bagażu i zachowanie środka ciężkości we właściwym miejscu. Oczywiście przyczepki rowerowe mają większą pojemność niż sakwy - są też bardziej wytrzymałe. Jednak ich cena często jest bardzo wysoka i dlatego rowerzyści częściej wybierają sakwy. Więcej o doborze sakiew znajdziesz na: http://www.wrower.pl/turystyka/sakwy/sakwy.php
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
0 Odpowiedzi

Prześlij komentarz