Podróż ekologiczna - co? gdzie? jak? dlaczego?

W ostatnich czasach ciągle mówi się, że człowiek musi wreszcie zacząć żyć w zgodzie z naturą. Dzisiaj bycie "green" jest trendy. Na każdym kroku spotykamy się z oszczędzaniem, od sprzedaży toreb ekologicznych w hipermarketach po samochody hybrydowe. Bycie "eco-friendly" można stosować także podczas podróżowania.

Jak przemieszczać się ekologicznie?

 • Podczas zwiedzania miasta, np. Amsterdamu, zamiast wynajmować samochód - spaceruj. Jest to najbardziej przyjazna forma podróżowania. Nie wytwarzasz dwutlenku węgla i oszczędzasz pieniądze na paliwie,
 • skorzystaj z roweru. Świetna alternatywa dla spacerowania. O wiele szybsza i idealna na średnie dystanse. Nie wytwarzasz dwutlenku węgla i oszczędzasz pieniądze na paliwie,
 • komunikacja miejsca. Korzystaj z autobusów, tramwajów czy też metra. Szybciej docierasz do miejsc. Oszczędzasz pieniądze na paliwie. Idealny sposób na średnio-długie dystanse,
 • korzystaj z kolei na długie i bardzo długie dystanse. Oczywiście w wielu krajach z lepszą infrastrukturą niż polska, podróż pociągiem jest szybka i bardzo wygodna, i nie wytwarza tyle dwutlenku węgla co samoloty czy autobusy, sprawiając, że ten sposób podróżowania jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska,
 • jeśli ktoś, kogo znasz, jedzie w tym samym kierunku co Ty, zabierz się z nim. Dzięki temu wytwarzacie o połowę mniej CO2 i płacicie mniej za paliwo,
 • hybryda. Jeśli naprawdę musisz wypożyczyć auto, postaraj się o samochód z silnikiem hybrydowym. W Polsce na 99,9% jest to pewnie niemożliwe (proszę wybaczyć moje sceptyczne nastawienie), ale w bogatszych krajach są większe szanse. Wynajęcie takiego auta może być ciut droższe, ale tankujesz mniej i wytwarzasz mniej dwutlenku węgla.

Mity "zielonego" podróżowania

Mit: Wszystkie "zielone" hotele to hotele o kiepskiej jakości i wyposażeniu.
Rzeczywistość: Wiele domków letniskowych, hoteli i czy pensjonatów typu B&B ("Bed and Breakfast" - ang. łóżko i śniadanie) ma wysokie standardy. Nie raz spotkasz się z 4 i 5 gwiazdkowymi ofertami.

Mit: Za drogo ta cała zabawa wynosi!
Rzeczywistość: Każdego dnia przybywa wiele nowych "zielonych" hoteli o różnym standardzie. Korzystając z listy katalogów poniżej (Gdzie mogę znaleźć "zielony" Hotel?), na pewno znajdziesz coś w swoim zasięgu. Zaś jeśli chodzi o produkty, mogą one oczywiście kosztować więcej, ale plusem jest to, że kupujesz je na długi okres (np. torba foliowa o gorszej jakości a torba ekologiczna wykonana z bawełny czy włókniny polipropylenowej).

Mit: Za ciężko przestrzegać tych wszystkich zasad!
Rzeczywistość: Wcale nie! Osoby mówiące, że przestrzeganie "zielonych" zasad jest trudne są osobami leniwymi i słabymi. Można ich porównać do osób chcących schudnąć, ale wciąż podjadających jedzenie z lodówki o godzinie pierwszej w nocy. Tylko w tym przypadku nie zwalczamy nałogu czy choroby tylko uczymy się żyć zgodnie z naturą.

Mit: "Zielone" podróżowanie jest dla niedoświadczonych podróżników.
Rzeczywistość: Ludzie z różnymi zainteresowaniami, o różnym wieku, o różnej zawartości portfela i z różnym doświadczeniem udowadniają, że to nie problem być dobrym i odpowiedzialnym "zielonym" globtroterem.

Gdzie mogę znaleźć "zielony" Hotel?

eco green hotel

Wybierając się za granicę, rozważ wybór "zielonego" hotelu. Zaglądając na strony wypisane poniżej, możesz sprawdzić gdzie można wynająć pokój tanio i "zielono".

Co zrobić po zameldowaniu się w pokoju hotelowym?

 1. Odłącz wszystkie niepotrzebne rzeczy. 5 włączonych lamp? Odłącz 4. Mini lodówka? Naprawdę potrzebna? Nie? To ją wyłącz. Ekspres do kawy? Przecież nie pijemy kawy co 5 minut - wyłączamy. Suszarka do włosów? Wyłączamy. Samo odłączanie sprzętu może potrwać do 2 minut (sic!), ale dzięki temu przyczyniasz się do globalnej poprawy środowiska!
 2. Ustaw termostat. Zmniejszając temperaturę o 2°C w zimie, i podniesienie jej o 2°C w lecie, zaoszczędzi mnóstwo energii, a i tak nie zauważysz różnicy.
 3. Kiedy opuszczasz pokój, wyłącz światła, TV i termostat (jeśli pogoda jest umiarkowana).
 4. Bierz krótkie prysznice. Normalny prysznic zużywa ok. 20 litrów na minutę, "zielony" tylko 8 litrów na minutę. Gdy prysznic trwa 5 minut to oszczędzamy ( 20 - 8 ) x 5 = 60 litrów!
 5. Wyłączaj wodę, gdy myjesz zęby, mydlisz ciało, czy włosy.

Na co uważać?

 • eko koszulkaUbiór: ubieraj się stosownie. W wielu krajach skromny ubiór jest bardzo ważny. Staraj się też kupować odzież ekologiczną, nie kupuj chińskiej tandety!
 • Środowisko: Szanuj naturalne środowisko. Nigdy nie drażnij zwierząt. Zawsze podążaj wyznaczonymi szlakami. Wspieraj rezerwaty płacąc za wejściówki na teren parków i terenów chronionych, ale także kupując pamiątki.
 • Produkty zwierzęce: Nigdy nie kupuj produktów zrobionych z chronionych i zagrożonych gatunków zwierząt.
 • Zdjęcia: Nie kupuj jednorazowych aparatów fotograficznych.
 • Oszustwa: Nie wszystko z etykietą "eco" jest naprawdę ekologiczne. W związku z tym, że bycie "green" jest aktualnie w modzie, przemysł turystyczny, by przypodobać się potencjalnym klientom, często naciąga ludzi, że ich produkty czy usługi są przyjazne dla środowiska, kiedy w rzeczywistości są tylko w połowie albo wcale. W takiej sytuacji pomóc może Ecotourism Explorer, aplikacja umożliwiająca łatwe poruszanie się po "zielonej" mapie świata, dotarcie do istotnych informacji dot. np. hoteli etc.
Źródła: własne i ecotourism.org
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
1 Odpowiedź
 1. syzyff Says:

  Właśnie szukałem stron z listą ekologicznych hoteli. Dzięki, dobra robota.


Prześlij komentarz