Jak podróżować w pojedynkę?

Podróżowanie w pojedynkę może dostarczyć wiele niezapomnianych wspomnień i doświadczeń. Aby każda nasza wycieczka była bezstresowa i miła, trzeba wkuć sobie do głowy kilka praktycznych reguł.

Bezpieczeństwo

  • Naucz się podstaw samoobrony. Warto wiedzieć, że w momencie niebezpieczeństwa, najlepiej jest uderzyć napastnika w czułe punkty tj. prosto w oczy, nos, gardło, krocze albo kolana.
  • Przed wyprawą zrób "badanie terenu" by wiedzieć czego możesz się spodziewać w miejscu, do którego podróżujesz (nastawienie tubylców do turystów).
  • Kiedy rezerwujesz pokój w hotelu, postaraj się, aby nie znajdował się on na parterze. Złodzieje mogą mieć bardzo łatwy dostęp przez okno do twojego pokoju. Takie sytuacje mają zazwyczaj w hotelach jedno- i dwugwiazdkowych.
  • Unikaj otwierania drzwi osobom tobie nieznanym albo osobom, które się nie przedstawiły lub nie chcą tego zrobić.
  • Postaraj się zapoznać z ludźmi z recepcji w hotelu, w którym się zatrzymałeś. Informuj ich o tym, że wychodzisz na cały dzień i o której godzinie prawdopodobnie wrócisz. Możesz też rozważyć podanie im numerów telefonów do rodziny i przyjaciół w razie jakiegokolwiek wypadku.
  • Postaraj się poznać kulturę ludzi zamieszkujących miejsce twojego pobytu tj., jeśli możesz to staraj nie zwracać na siebie uwagi swoim zachowaniem i ubraniem. Spróbuj "wtopić" się w tłum.
  • Nigdy nie upijaj się "w trupa". Pewnie sam(a) wiesz jak łatwo stracić swój portfel będąc na w pół przytomnym.
Jak samo przysłowie mówi: "Strzeżonego, Pan Bóg strzeże."

Aklimatyzacja

Postaraj się poczuć jak u siebie w domu. Jeśli twoją rutyną w domu jest poranne picie filiżanki kawy i pyszny croissant - zastosuj to samo podczas podróży. Jeśli nosisz przy sobie zdjęcia bliskich, postaw je przy telewizorze bądź na szafeczce przy łóżku. Spróbuj jadać śniadanie lub obiad w jednej i tej samej restauracji/knajpie. Dzięki temu poznasz osoby tam pracujące, które potrafią polecić warte zobaczenia miejsca w okolicy lub pomóc w innej kwestii.

Uwagi generalne

Podczas spotkania się z nowymi ludźmi bądź ostrożny (chociaż słowo nieufny chyba bardziej by tutaj pasowało). Staraj się zadawać dużo pytań by lepiej ich poznać, zanim dowiedzą się, że podróżujesz samotnie.

Będąc za granicą, w razie jakichkolwiek problemów, z którymi nie możesz sobie poradzić sam, skontaktuj się z najbliższą ambasadą lub konsulatem. Listę placówek Rzeczpospolitej Polski na Świecie znajdziesz na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
1 Odpowiedź
  1. Agata1986 Says:

    Zawsze bałam podróżować się sama, wolę ustawiać sobie urlopy z bliskimi


Prześlij komentarz