
Porada 1
Na 24 godziny przed lotem, wydrukuj sobie kartę boardingową – w wielu liniach lotniczych taki zabieg pozwala na zajęcie miejsca bliżej przednich drzwi samolotu.
Porada 2
Podczas lotu staraj się mieć na sobie raczej szorty i sandały niż długie spodnie i restryktywne ubranie. Po prostu utrzymując niższą temperaturę ciała łatwiej jest o dobre samopoczucie podczas lotu.
Porada 3
Kiedy wsiądziesz do samolotu – włącz wentylator nad swoją głową i weź głęboki oddech. Weź ze sobą iPoda lub inny odtwarzacz muzyki i włącz go ustawiając głośność tak, by zagłuszyła hałas samolotu. Pamiętaj, że nie będziesz mógł go użyć podczas startu i lądowania.
Porada 4
To jedna z najważniejszych porad w temacie odwracania uwagi od swojej słabości. Zacznij czytać dobrą książkę, magazyn, albo rozpocznij rozmowę ze współpasażerem. Zajmiesz sobie w ten sposób czas i nie będziesz koncentrować się na zamkniętych drzwiach samolotu, które wielu chorych na klaustrofobię, doprowadzają do ataku.
Porada 5
Pozwól sobie na drzemkę, lub napij się wody i kontynuuj czytanie. Pamiętaj o dopływie powietrza z wentylatora, nawet jeśli jest ci nieco chłodno – mimo wszystko utrzymasz w ten sposób uspokajający efekt. Jeśli siedzisz blisko przedniej części samolotu, będziesz miał po wylądowaniu na szybsze wyjście z samolotu. Weź kolejny głęboki wdech. Udało się! Jesteś na lotnisku!
Dobre rady i ostrzeżenia
- Pamiętaj o głębokich wdechach – naprężaj ciało i wstrzymuj oddech.
- Możesz wypić herbatę ziołową – to uspokaja
- Żuj gumę.
- Klaustrofobia może pogłębić się na starość.


A kolejny lot będzie zdecydowanie lepszy i może uda się podziwiać piękne widoki z góry :)