Co warto zobaczyć w Londynie?

Planujesz podróż do UK? Stolica Anglii będzie twoim pierwszym przystankiem? Bomba! Samych "gorących miejsc" w Londynie jest masa, ale tylko 12 z nich to miejsca "must-see". Ominięcie któregokolwiek z nich jest grzechem ciężkim.

Na liście nie znajdziesz Harrods'a (luksusowy dom towarowy na Brompton Road) czy Piccadilly Circus. Zabrakło także najsłynniejszego stadionu w Wielkiej Brytanii - Wembley.

Pałac Buckingham

Buckingham PalaceOficjalna rezydencja królowej Anglii, to także muzeum z prawdziwego zdarzenia. Znajdziemy tam ciekawe wycieczki, piękne dzieła sztuki i zapierający dech w piersiach ogród. Pamiętaj także, aby nie ominąć słynnej zmiany straży (Changing of the Guard). Kiedy się to odbywa? Zawsze aktualny "rozkład jazdy" znajdziesz na oficjalnej stronie - changing-the-guard.com.

Tower of London czasem nazywana Londyńska Tower

Her Majesty's Palace and Fortress, The Tower of LondonOficjalna nazwa ang. Her Majesty’s Royal Palace and Fortress czyli Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości. Została wybudowana w 1078 przez Króla Wilhelma Zdobywcy (William I of England). Tower of London jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w Londynie. Przez setki lat była ona siedzibą władców Anglii.
Centralną część warowni stanowi White Tower, czyli Biała Wieża wzniesiona w XII wieku. Ważny jest też skarbiec - Jewel House, w którym przechowywane są liczne klejnoty i drogocenności.

Muzeum Brytyjskie

British MuseumThe British Museum jest jednym z najciekawszych muzeów historii starożytnej na świecie. Jako pierwsze zaczęło dokumentować historię kultury ludzkiej. Zbiór wiedzy, jaki się tam znajduje, jest przeogromny. Muzeum Brytyjskie odwiedza ok. 6 milionów ludzi rocznie. Powstało w 1753, co oznacza, że ma już ponad 250 lat!

Opactwo Westminsterskie

Westminster AbbeyWestminster Abbey (The Collegiate Church of St Peter, Westminster - Kolegiata św. Piotra w Westminsterze) to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia angielska.
Opactwo począwszy roku 1066 jest miejscem koronacji królów Anglii. Od XIII wieku opactwo to również miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.

Pałac Westminsterski

Palace of WestminsterPalace of Westminster to miejsce posiedzeń Parlamentu UK, dom Izby Lordów i Izby Gmin. Zwiedzanie możliwe jest tylko w lecie, kiedy Parlament ma przerwę.

National Gallery - galeria sztuki w Londynie

National GalleryPokaźny zbiór ponad 2000 dzieł sztuki, od wieku XIII aż do roku 1900, sprawia że National Gallery, znajdująca sie na placu Trafalgar, jest bardzo popularnym miejscem dla zwiedzających ją turystów.

Royal Albert Hall

Royal Albert HallJedna z czołowych sal koncertowych na świecie. Od samego otwarcia przez samą królową Wiktorię, dnia 29 marca 1871 roku, The Royal Albert Hall był miejscem różnych wydarzeń kulturalnych, koncertów, konferencji, balów i odczytów naukowych. Miały tam miejsce również imprezy sportowe, jak chociażby pierwsze poza Japonią zawody sumo.

Tate Modern

Tate ModernTate Modern to brytyjskie, a zarazem najlepsze muzeum międzynarodowej sztuki nowoczesnej na świecie. Od roku 2000, muzeum jest jednym z najpopularniejszych spotów dla turystów.

Natural History Museum - Muzeum Historii Naturalnej w Londynie

Czemu to muzeum jest miejscem, które musisz zobaczyć? Powód jest prosty. Tylko tam zobaczysz ponad 70 milionów eksponatów z dziedzin takich jak botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia.

St. Paul’s Cathedral - Katedra św. Pawła w Londynie

St. Paul’s CathedralKatedra Świętego Pawła to jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.
Katedra Świętego Pawła ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 108 metrów.
Piękne widoki są dostępne dla wszystkich, którzy chętnie przemierzą drogę 530 stopni na szczyt do Golden Gallery.

The London Eye - Londyńskie Oko/Koło Milenijne

London EyeWybudowane przez British Airways z okazji nowego tysiąclecia. Znajduje się w dzielnicy Lambeth, na południowym brzegu Tamizy, między mostami Westminster i Hungerford. Koło ma wysokość 135 metrów, a jego pełny obrót trwa około 40 minut. Na kole znajdują się 32 klimatyzowane kapsuły pasażerskie. Jeśli chcesz się przejechać - zabookuj wcześniej miejsce on-line, inaczej przygotuj się na długą kolejkę.

Big Ben

Big BenJakbym nim nie wspomniał o starym dobry Benie, to byście się pewnie oburzyli. Kilkaset metrów od Westminster Abbey znajdziemy znak towarowy Londynu.

Audio komentarze

Jeden z czytelników bloga podesłał mi ciekawego linka do strony gdzie można posłuchać (po angielsku) interesujących faktów nt. wyżej wymienionych miejsc (oraz wiele więcej). Wszystko to za darmo. Zapraszam zatem na: ComeAwayWithMe.co.uk/LondonAudioGuide
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
7 Odpowiedzi
 1. A wieczorem oczywiście najlepiej na SOHO ;)


 2. kalinowski5 Says:

  A gdzie świetne muzeum, jakim jest Science Museum? www.londyn.webd.pl/science,museum_75.html

  No i brakuje jeszcze słynnego Madame Tussaud!
  pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_Figur_Woskowych_Madame_Tussaud

  Pozdrawiam :)


 3. Anonimowy Says:

  Bedac w Londynie koniecznie trzeba zobaczyc Camden Market. Swietne miejsce :)


 4. Anonimowy Says:

  A co z południkiem zero? Royal obserwatory na greenwich? To chyba też warto zobaczyć


 5. gotujebochce Says:

  Dorzucam też kilka fotek i kilka pomysłów http://www.gotujebochce.blogspot.com/2012/10/ladek-ladek-zdrojlondyn-miasto-w-anglii.html 6. Katarzyna Says:

  Ja bym jeszcze dorzuciła np o Narodowej Galerii Portretu oraz o Narodowym Muzeum Morskim :), również godne zobaczenie :) Ale blog ogólnie bardzo ciekawy :)


Prześlij komentarz