Co warto zobaczyć w Pradze?

Praga, piwo, Sudety, Szwejk, Karel Gott, top modelki, dobre poczucie humoru - a z czym Tobie kojarzą się Czechy? Warto zagospodarować choć jeden weekend na odwiedziny u naszych południowych sąsiadów. A skoro tylko weekend, to koniecznie w Pradze! Oto czego nie można ominąć zwiedzając czeską stolicę.

1. Most Karola

Najsłynniejszy chyba element praskiej architektury. Powstały w XV wieku łącznik pomiędzy brzegami Wełtawy do XVIII wieku był jedynym mostem komunikacyjnym w mieście. Od 1950 dostępny jest tylko dla pieszych - spacerowiczów, artystów i turystów, którzy zwykle za cel numer jeden stawiają sobie właśnie tę budowlę. Na całej długości (516 metrów) spacerującym towarzyszą rzeźby i posągi - w tym bardzo charakterystyczna dla regionu Śląsko-Morawskiego figura św. Jana Nepomucena. Po obu stronach mostu wznoszą się odnowione w 2007 roku wieże.

2. Zamek na Hradczanach

Będący jednocześnie największym powierzchniowo zamkiem na świecie, wznosi się ponad Pragą już od IX wieku. I choć widok obecny diametralnie różni się od pierwotnego, to od zawsze ten kompleks był siedzibą czeskich królów. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na okno w Kancelarii Czeskiej starego pałacu królewskiego, miejsca słynnej defenestracji praskiej, która stała się symbolem rozpoczęcia wojny trzydziestoletniej. Cena wstępu do zamku uzależniona jest od opcji zwiedzania.

3. Katedra św. Wita

Praska katedra, podobnie jak cały zamek na Hradczanach należy do największych atrakcji Pragi. Budowana z trudnościami przez wiele wieków dziś stanowi perłę czeskiej architektury. Znakomite wrażenie robi wysoka, 30 metrowa nawa otoczona ponad dwudziestoma kaplicami - w tym najcenniejszą kaplicą św. Wacława, której ściany wyłożono szlachetnymi kamieniami. Wstęp do katedry jest płatny.

4. Złota Uliczka

Grosz handlu wart jest więcej niż dwa grosze produkcji... takie przeświadczenie towarzyszyło kupcom i bankierom od wieków. Co jednak jeśli nie mamy smykałki do interesów? Wówczas pozostaje nam alchemia. A jeśli alchemia to na Złotej Uliczce w Pradze. To tu poszukiwano kamienia filozoficznego i mikstury zamieniającej wszystko w złoto. Poszukiwania trwają.

5. Rynek Staromiejski

Jak w każdy średniowiecznym mieście, centrum Pragi stanowi Rynek. Gdy już przeciśniemy się przez tłum turystów spacerujących po Starym Mieście, naszym oczom ukaże się piękny ratusz z XV wiecznym zegarem astronomicznym - który już od samego powstania stał się atrakcją turystyczną. Codziennie o pełnej godzinie (od 9 do 21) można obejrzeć pochód figur apostołów okrążających zegar.

6. Muzeum figur woskowych

Nie tylko Londyn słynie z Muzeum Figur Woskowych. Praskie muzeum może się poszczycić całkiem pokaźnym zbiorem wiernych odwzorowań znanych osób. Pośród nich możemy znaleźć także słynne dla naszej części Europy postaci np. Heleny Vondrackowej czy Karela Gotta.

7. Tańczący Dom

Oglądający ten budynek zachodzą w głowę, kto przy realizacji tej inwestycji przesadził ze spożyciem złocistego napoju - architekt, czy budowniczy? Jedno jest pewne, tańczący budynek na skrzyżowaniu Rasinovo przypomni nam o dobrej zabawie w czeskiej stolicy!

8. Muzeum Alfonsa Muchy

Ten słynny czeski przedstawiciel epoki końca wieku doczekał się swojego muzeum. W zbiorach znajduje się ponad 100 dzieł tego malarza, obrazów, fotografii, pasteli, litografii oraz szkiców węglem. Zwiedzając, warto skorzystać z usług przewodników (mówiących po czesku, angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku, włosku i rosyjsku).

9. Muzeum Marionetek

Kolejnym ciekawym praskim muzeum jest muzeum lalek. Spacerując uliczkami Starego Miasta właściwie w każdym sklepie z pamiątkami witają nas marionetki. Te w muzeum to prawdziwe dzieła sztuki, ręcznie wykonane z przeróżnych materiałów stanowią ważny element praskiej atmosfery.

10. Szwejkowe piwiarnie

Każdy znający przygody najsłynniejszego żołnierza Cesarsko-Królewskiej Armii musi choć raz odwiedzić słynne praskie piwiarnie. Te najsłynniejsze - ulubione gospody Szwejka to U Kalicha i U Fleku. W tym drugim znajduje się słynne Muzeum Piwowarstwa, gdzie delektując się smakiem tego chmielowego dzieła, można poznawać kolejne etapy warzenia piwa.

11. Klasztor na Strahowie

Nieco za Hradczanami znajduje się zespół klasztorny premonstratensów. Składa się on z wielu części, m.in: Biblioteki Opackiej, Sali Filozoficznej, Gabinetu osobliwości oraz słynnej Galerii Obrazów będącej jedną z największych niepaństwowych kolekcji w Europie Środkowej. Z Klasztoru na Strahowie rozciąga się wspaniały widok na miasto.

12. Synagoga

Spacerując po Pradze nie da się ominąć dawnej Żydowskiej dzielnicy Josefov. W centrum tej dzielnicy znajduje się zaś najstarsza czynna synagoga w Europie, zwana Staronową. Z budowlą tą wiążą się liczne legendy, a najsłynniejsza mówi o stworzonym przez rabina Golemie, który wpadając w szał niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze.
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
3 Odpowiedzi
  1. Ten blog ratuje mi teraz życie! :)
    Pozdrawiam!


  2. Anonimowy Says:

    Złota uliczka jest słaba co prawda,ale po godzinie 16 wejście jest bezpłatne,dlatego warto poczekać i wejść tam za darmo :) Myślałem,że będzie dużo ciekaweiej w tym roku również kierunek Praha i oczywiście Pension Jana :)


  3. Anonimowy Says:

    Fajnie tam jest? Jakies namiary :)


Prześlij komentarz