Jakich przewoźników omijać z daleka? Lista niebezpiecznych linii lotniczych

Ponoć latanie samolotem jest dzisiaj bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dlaczego zatem coraz częściej słyszymy o katastrofach lotniczych? Mimo ostatnich katastrof to nie samoloty linii Air France uchodzą za awaryjne - donosi Newsweek. Tygodnik opublikował listę 20 najbardziej niebezpiecznych linii lotniczych świata na podstawie badań JACDEC, które zajmuje się oceną bezpieczeństwa pasażerów. Eksperci z tego centrum analizują dane dotyczące m.in. floty linii lotniczych, liczby i rodzaju katastrof czy liczby ofiar.

20. Malev, Węgry (2,04 pkt.)

Ostatnie miejsce na liście najbardziej niebezpiecznych linii lotniczych zajmują węgierskie linie lotnicze. Nie jest to Wizz Air tylko... Malev. Linie te należą do sojuszu lotniczego Oneworld. Według indeksu JACDEC otrzymały 2,04 pkt. Obecnie Malév lata do 59 miast w 35 krajach świata (głównie Europa), wykonując dziennie około 50-60 lotów.

19. Iran Air, Iran (2,22 pkt.)

Narodowe linie lotnicze Iranu nie wypadają najgorzej na tle innych linii lotniczych na naszej liście. Zajmują przedostatnie miejsce, więc nie jest aż tak źle. Eksperci z JACDEC dali tym liniom 2,22 pkt.

18. TAM Linhas Aereas, Brazylia (2,40 pkt.)

Są to największe linie lotnicze Brazylii. Obsługują loty zarówno wewnątrz Brazylii, jak i do bliskich państw amerykańskich oraz do Europy. Otrzymały 2,40 punktów.

17. Lion Airlines, Indonezja (2,94 pkt.)

Narodowe linie lotnicze Indonezji zdobyły 2,94 pkt.

16. Air Tanzania, Tanzania (3,00 pkt.)

Te afrykańskie linie lotnicze otrzymały tyle samo punktów co tureckie linie lotnicze - 3,00. Swoją bazę linie lotnicze mają w Dar es Salaam. Chwilowo loty są zawieszone.

15. Turkish Airlines THY, Turcja (3,00 pkt.)

Türk Hava Yolları czyli tureckie linie lotnicze. Od JACDEC otrzymały równo 3,00 pkt.

14. Luxair, Luksemburg (3,55 pkt.)

Luxair - niestety nazwa nie wpływa na luksus i bezpieczeństwo podróży. Luksemburskie linie lotnicze otrzymały od ekspertów 3,55 pkt.

13. Royal Jordanian, Jordania (3,67 pkt.)

Pechowa trzynastka? Zaszczytne miejsce z 3,67 pkt zajmują jordańskie narodowe linie lotnicze, z siedzibą w Ammanie. Posiada połączenia do Afryki, Azji, Europy i Ameryki Północnej. Należy do sojuszu Arab Air Carriers Organization i Oneworld.

12. S7 Airlines, Rosja (3,71 pkt.)

Wcześniej znane jako Sibir Airlines, rosyjskie linie lotnicze JACDEC "nagrodziło" 3,71 pkt. S7 dysponuje 62 samolotami, z czego nieco ponad połowa to stare samoloty radzieckie. Linia lotnicza w swojej flocie posiada także kilkanaście Boeingów B-737-400 i kilkanaście maszyn typu Airbus A319 oraz A310.

11. Avianca, Kolumbia (3,75 pkt.)

Pierwszą dziesiątkę zamykają z 3,75 pkt. kolumbijska linia lotnicza Avianca.

10. Tarom, Rumunia (3,94 pkt.)

Drugą dziesiątkę otwierają rumuńskie linie lotnicze. Dolecimy z nimi (miejmy nadzieję) do Afryki, Azji i Europy. 31 marca 1995 w okolicach miejscowości Baloteşti w Rumunii zginęło 60 osób w katastrofie samolotu Airbus A310. Od JACDEC linia otrzymuje 3,94 pkt.

9. Vietnam Airlines, Wietnam (3,95 pkt.)

Miejsce 9 zajmują wietnamskie linie lotnicze. Niestety nawet z zapiętymi pasami nie możemy w samolotach tych linii lotniczych czuć się bezpiecznie. JACDEC obdarowało Vietnam Airlines 3,95 punktami.

8. MEA Middle East Airlines, Liban (4,45 pkt.)

Airbus A330-200 w barwach MEA. Middle East Airlines - libańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Bejrucie. Posiada połączenia z Afryką, Bliskim Wschodem i Europą otrzymały punktów 4,45.

7. Ethiopian Airlines, Etiopia (5.60 pkt.)

Linia Ethiopian Airlines została założona w 1945 roku przez Haile Selassie I - ostatniego cesarza Etiopii. Pierwszym połączeniem były cotygodniowe loty na trasie Addis Abeba - Kair. W 1953 zostało uruchomione pierwsze połączenie na dalekodystansowe - do Frankfurtu. Zajmują miejsce 7. Liczba punktów to 5.60.

6. JAT, Serbia (5,89 pkt.)

Serbskie linie lotnicze, które były także narodową linią lotniczą Jugosławii uplasowały się na miejscu 6. z 5,89 punktami.

5. Cubana de Aviación, Kuba (6,19 pkt.)

Kubańskie narodowe linie lotnicze otrzymały 6,19 punktów według indeksu JACDEC.

4. Air Algerie, Algieria (6,99 pkt.)

Air Algerie powstałe w 1947 roku to algierskie państwowe linie lotnicze z siedzibą w Algierze. Linie te są członkiem Arab Air Carriers Organization. Otrzymały 6.99 punktów.

3. SilkAir, Singapur (7,02 pkt.)

Singapurska linia lotnicza zajęła 3 miejsce z 7,02 punktami indeksu JACDEC. SilkAir jest częścią Singapore Airlines. Obsługuje połączenia do 25 miast Azji Południowo-Wschodniej, Azji Południowej i Chin.

2. Rossiya Airlines, Rosja (7,05 pkt.)

Rossiya Airlines to rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Sankt Petersburgu, które obsługują połączenia do Afryki, Azji i Europy. Linie te dostały 7,05 punktów według indeksu Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre.

1. Kenya Airlines, Kenia (7,38 pkt.)

Kenya Airways to największe linie lotnicze w Kenii i zarazem czwarte największe linie lotnicze Afryki. Linie lotnicze oferują połączenia z całą Afryką i Bliskim Wschodem. W rankingu opublikowanym przez tygodnik zajęły niechlubne pierwsze miejsce z 7,38 punktami wg. indeksu JACDEC.

P.S.
Nasz rodzimy PLL LOT znalazł się dopiero na 44 miejscu, więc nie musimy czuć się zagrożeni latając z naszym narodowym przewoźnikiem.
Źródło: JACDEC
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
1 Odpowiedź
  1. Dlatego ja korzystam ze sprawdzonych stron gdzie można rezerwować bilety sprawdzone linie lotnicze albo promy


Prześlij komentarz