Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Zobacz 10 miejsc, których nie możesz ominąć podczas wizyty w stolicy Austrii.

10. Belweder

Belweder – barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim ozdobionym szeregiem posągów sfinksów. Belweder Górny przeznaczony był na bankiety i uroczystości, Belweder Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. W 1752 pałac został wykupiony przez cesarzową Marię Teresę, i od 1775 z polecenia Józefa II, w Belwederze przechowywano obrazy należące do rodziny cesarskiej. W 1806 do Belwederu przeniesiono również kolekcję obrazów z pałacu Ambras. Jako ostatni członek rodziny Habsburgów urzędował tu arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Obecnie, od I wojny światowej, w budynkach znajdują się muzea. Budynek jednak mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Cały Złoty Gabinet spłonął i został później zrekonstruowany. Ogród jest najstarszą częścią całego kompleksu.

9. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wiedeńskiego

Ogród Botaniczny został założony w 1754 roku, przez cesarzową Maria Theresia. Powstał z inicjatywy nadwornego lekarza cesarzowej – Gèrard van Swieten, jako ogród leczniczy. Rośliny miały stanowić pomoc naukową dla studentów medycyny i farmacji oraz rozwijać nowo utworzone działy nauki, jak np. botanika czy chemia. Dzięki staraniom Nikolaus J. v. Jacquin wybudowano szklarnie, poszerzono kolekcje ogrodu, a wszystkie rośliny opisano według zasad nomenklatury botanicznej Linneusza.
W roku 1971 dzięki wkładowi Friedrich Ehrendorfer Ogród botaniczny po raz pierwszy został otwarty dla szerszej publiczności. Jeśli interesuje Cię zwiedzanie z przewodnikiem - zajrzyj do broszurki (w języku polskim).

8. Muzeum Leopoldów

Muzeum sztuki usytuowane w MuseumsQuartier (Dzielnicy Muzeów), powstałe w 2001 z prywatnej kolekcji Rudolfa i Elżbiety Leopoldów. W jego zbiorach znajduje się największa kolekcja austriackiej sztuki współczesnej, w tym największy na świecie zbiór dzieł Egona Schiele oraz pokaźna kolekcja prac Gustava Klimta. Prezentowane są obrazy, grafiki, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne z XIX i XX wieku.

7. Muzeum Historii Sztuki

Jedna z największych na świecie galerii, posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenną kolekcję malarstwa europejskiego, sztuki starożytnej oraz monet. Znaczną część zbiorów muzeum stanowi prywatna kolekcja Habsburgów, zbierana i powiększana przez wieki panowania kolejnych cesarzy. Zbiór portretów i kolekcja zbroi pochodzą np. ze zbiorów cesarza Ferdynanda II, duża część zbiorów malarstwa należała do cesarza Rudolfa II i Leopolda Wilhelma. Zbiory Habsburgów są tak bogate, liczne i różnorodne, że eksponuje się je w kilku miejscach Wiednia: m.in. w wiedeńskiej siedzibie cesarza - Hofburgu, jego nowej części, czyli w Neue Burgu, w pałacach Schönbrunn i Ambras.

6. Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej w Wiedniu (niem. Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien - tzw. MuMoK lub MUMOK) posiada ponad 7000 dzieł sztuki modernistycznej i współczesnej oraz Pop-art, Fluxus i Nowego realizmu. Wystawiane są tam m.in. prace Andy'ego Warhola, Pablo Picasso, Josepha Beuysa, Jaspera Johnsa i Roya Lichtensteina.

5. Katedra św. Szczepana

Duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra jest najważniejszą i jedna z najstarszych świątyń w stolicy Austrii.

4. Ratusz

Od początku swego istnienia pełni funkcję budynku użyteczności publicznej mieszczącego zarząd miasta. Ten wiedeński budynek w stylu neogotyckim został zaprojektowany przez Friedricha von Schmidta. Budowa trwała od 1872 do 1883 roku. Przed ratuszem rozciąga się plac ratuszowy, wzdłuż którego umiejscowione są posągi zasłużonych dla miasta osobistości. Fasada ratusza zwrócona jest ku Ringstrasse. Nad całością budowli górują dwie potężne wieże, na szczycie jednej z nich znajduje się posąg Rathausmann.

3. Hofburg

Wiedeński pałac władców Austrii. Stylem dominującym jest barok i klasycyzm. Najstarszą częścią jest XIII-wieczny Dziedziniec Szwajcarski połączony renesansową Bramą Szwajcarską z największym placem wśród zabudowań Hofburga – In der Burg. Plac otoczony jest starym pałacem (niem. Alte Burg), pałacem Amelii z XVI wieku, barokowym skrzydłem Leopolda oraz pochodzącą z XVIII wieku Kancelarią Cesarską. Na placu stoi pomnik Franciszka II. W skrzydle Leopolda obecnie znajduje się rezydencja prezydenta Austrii. W apartamentach Franciszka Józefa i cesarzowej Elżbiety, w budynku Kancelarii mieści się obecnie muzeum.

2. Pałac Schönbrunn

Pałac zbudowany w XVII-XVIII wieku na zlecenie cesarza niemieckiego Leopolda I, zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Obecnie znajduje się w jednej z dzielnic Wiednia. W 1996 r. pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Został wzniesiony na południowy zachód od Wiednia w Parku Schönbrunn. Obecny, barokowy wystrój został nadany za panowania Marii Teresy. Kolor żółty, na który została pomalowana elewacja, był jej ulubionym. Wnętrza pokryte są licznymi freskami i sztukateriami. Apartamenty udostępnione są zwiedzającym. Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi.

1. Opera Wiedeńska

Wiedeńska Opera Państwowa – gmach ten był pierwszym ukończonym budynkiem przy Ringu. 25 maja 1869 roku wystawienie opery "Don Giovanni" Mozarta rozpoczęło działalność sceny operowej. Gmach, w stylu neorenesansowym, spotkał się początkowo z nieprzychylną reakcją wiedeńczyków.
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
1 Odpowiedź
  1. Anonimowy Says:

    Dobre propozycje. Brakuje moim zdaniem jeszcze Prateru.


Prześlij komentarz