Co warto zobaczyć w Sofii?

Sofia jest miastem z historią sięgającą tysiące lat wstecz. Wiele narodów zamieszkiwało Sofię i jej okolice pozostawiając po sobie liczne ślady. Wiele osad z epoki neolitu znaleziono w okolicach Sofii, a w samym centrum stolicy znaleziono osadę wybudowaną 3 000 lat przed n.e.. Sofia od zawsze przyciągała masę turystów, także tych z Polski. Będąc już w stolicy warto się przyjrzeć 10 najpopularniejszym miejscom w tamtych stronach.

10. ZOO

Jeden z najstarszych i najlepszych ogrodów zoologicznych w Europie. Jego początki sięgają roku 1888. W ZOO można zobaczyć niemal dwieście zwierząt. Cena wstępu jest dość wygórowana.

9. Witosza

Masyw górski w zachodniej Bułgarii. Najwyższy szczyt - Czarny Wierch wznosi się na 2290 metrów n. p. m. Jeden z najbardziej "wybitnych znaków towarowych" Sofii. Witosza to dom parku narodowego, zjazdów narciarskich i innych form rekreacji.

8. Biblioteka Narodowa „Cyryl i Metody”

Biblioteka narodowa ma wiele do zaoferowania. W swoich zbiorach ma duże ilości rzadkich dokumentów, ksiąg i artefaktów. Warto odwiedzić kiedy w Sofii panuje brzydka pogoda.

7. Narodowe Muzeum Archeologiczne

Muzeum mieści się w budynku dawnego meczetu Bujuk Cami, wzniesiony w 1474 roku. Muzeum zostało niedawno otwarte po długim okresie odnawiania. Sponsorowane jest przez Rząd Włoch oraz Fundację Dziedzictwa Kulturalnego Bułgarii. Muzeum obecnie posiada jedną z najbogatszych kolekcji w Bułgarii. Można tu oglądać wykopaliska z osad trackich, greckich oraz rzymskich. Warty odnotowania jest złoty skarb Valchitran pochodzący z XIV wieku p.n.e. Znajduje się tu także mozaika z podłogi Cerkwi Św. Sofia.

6. Narodowa Galeria Sztuki

Galerię ulokowano w Pałacu Carskim w samym centrum Sofii. Galeria posiada imponującą kolekcję dzieł sztuki pochodzących z czasów średniowiecza aż po nasze dni. Galeria posiada dział ikon, który stanowi uzupełnienie kolekcji Krypty Aleksander Newski.

5. Narodowy Pałac Kultury

Największe centrum kongresowe na Bałkanach. Otwarte zostało w 1981 roku. W 2005 roku Narodowy Pałac Kultury w Sofii ogłoszony został najlepszym centrum kongresowym na świecie. W budynku organizowane są liczne imprezy, koncerty, konferencje, wystawy, pokazy oraz targi. Posiada 13 sal wystawowych o powierzchni 15.000 metrów kwadratowych oraz centrum handlowe. Do budowy Pałacu Kultury zużyto 10.000 ton stali – o 3.000 więcej niż do Wieży Eiffla.

4. Kościół św. Jerzego w Sofii

Kościół św. Jerzego w Sofii to wczesnochrześcijańska rotunda z czerwonej cegły, będąca najstarszym budynkiem, znajdującym się w Sofii. Znajduje się na tyłach Hotelu Sheraton, wśród pozostałości antycznego miasta Serdica. Rotunda została zbudowana przez Rzymian w IV wieku naszej ery. Wewnątrz oraz w centralnej kopule zachowały się oryginalne freski z XII-XIV wieku. Za czasów Imperium Osmańskiego budynek służył za meczet, a od jego upadku cerkiew-muzeum.

3. Katedra Aleksander Newski

Katedra została wybudowana na cześć rosyjskiego Cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1978 roku. Cerkiew przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny Św. Aleksandra Newskiego. Pierwszy kamień został położony w roku 1882. Budowlę cerkwi zakończono w roku 1912. Cerkiew projektował rosyjski architekta Pomerancew w stylu neobizantyjskim, który był bardzo popularnym w XIX wieku w Rosji. Wykończenie budzi podziw. Kopuły katedry są pozłacane, wejście zdobi marmur z Sienny i Carrary, trony dla cara i patriarcha zrobione są z onyksu i alabastru. Cerkiew Aleksander Newski jest główną świątynią patriarszą autokefalicznego bułgarskiego kościoła prawosławnego.

2. Kościół Hagia Sofia

Kościół wybudowany w XIV wieku. Drugi najstarszy w stolicy. Po nim miasto zmieniło nazwę na obecną - Sofia. Prawdziwe dzieło sztuki.

1. Cerkiew Bojańska

Cerkiew Bojańska to średniowieczna świątynia prawosławna, znajdująca się w Bojanie (dzielnica Sofii). Wyróżnia się dobrze zachowanymi freskami, które zaliczane są do najcenniejszych zabytków średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach. Freski są datowane na rok 1259. Wśród przedstawień wyróżniają się postacie donatorów cerkwi, bułgarskiego arystokraty, sewastokratora Kałojana oraz jego żony Desisławy, zachowały się także portrety cara Konstantyna Tichego oraz carycy Ireny. W 1979 r. cerkiew została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
1 Odpowiedź
  1. Elena Says:

    Wklejenie zdjęcia św. Niedzieli jako Biblioteki Narodowej sprawia, że się zastanawiam, czy autor postu był kiedykolwiek w Sofii.


Prześlij komentarz