Co warto zobaczyć w Petersburgu?

Miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 Sankt Petersburg był stolicą Imperium Rosyjskiego. Liczy ok. 5 mln mieszkańców. "Piter" niemal pod każdym względem znajduje się w rankingu miast rosyjskich na drugim miejscu, zaraz po Moskwie. Główne funkcje dzisiejszego Petersburga: ośrodek gospodarczy, kulturalny, naukowy oraz przemysłowy. Znaczenia Petersburgowi dodaje jego szczególne położenie geograficzne. Jest to port morski nad Bałtykiem, który posiada także połączenia wodne z morzami: Białym, Azowskim, Kaspijskim i Czarnym. Ponadto, Petersburg wraz z otaczającymi go miejscowościami stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych zarówno w Rosji, jak i w Europie. Odwiedzając to miasto nie możesz pominąć poniższych 10 atrakcji.

10. Katedra Kazańska

Jedna z najwspanialszych budowli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Wybudowana jako hołd dla Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Widać spore podobieństwo, nieprawdaż?

9. Ermitaż (Państwowe Muzeum Ermitażu)

Nazwa muzeum pochodzi od skromnego pałacu zimowego Piotra I. Pałac w galerię sztuki przemieniła caryca Katarzyna. Głównym budynkiem Ermitażu jest barokowy Pałac Zimowy. W 1766 caryca Katarzyna II poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderota by w jej imieniu kupował obrazy z kolekcji francuskich.

W kolekcji Ermitażu znajduje się min. 26 obrazów Rembrandta, 25 - van Dycka, 40 - Rubensa, 12 - Poussina, 12 - Lorraina, 12 - Watteau, 9 - Tiepolo, 11 - Tycjana 15 - Gauguina, 31 - Picassa, 37 - Matissa, 8 - Moneta, 12 rzeźb Canovy i pokazywane od 1995 wywiezione z Niemiec 174 płótna impresjonistów. Obecnie Ermitaż to jedno z największych muzeów sztuki i malarstwa w Europie.

8. Twierdza Pietropawłowska

Najstarsza budowla w mieście, założona przez Piotra I w roku 1703 na Wyspie Zajęczej, miała służyć do obrony przed Szwedami. Twierdza składała się z 6 bastionów, dwóch rawelinów oraz baszty.

W murach znajdują się dwie bramy: Brama Piotrowska oraz Brama Newska. Wewnątrz budowli znajduje się sobór Pietropawłowski, który wieńczy 122-metrowa iglica. W soborze znajdują się krypty rosyjskich monarchów, m.in. Św. Aleksandra II oraz św. Mikołaja II.

Twierdza Pietropawłowska pełniła rolę więzienia politycznego do 1917 roku. Więziono tu Tadeusza Kościuszkę (w Domu Komendanta), Seweryna Krzyżanowskiego, Fiodora Dostojewskiego, Maksyma Gorkiego, Piotra Kropotkina, Lwa Trockiego, Jana Kilińskiego oraz Aleksandra Uljanowa, brata Włodzimierza Lenina.

7. Pałac Katarzyny w Carskim Siole

Pałac, a właściwie zespół pałacowo-parkowy, jest jedną z najznakomitszych rezydencji w stylu rosyjskiego baroku. W efekcie licznych prac, prowadzonych w XVIII i XIX wieku, w Carskim Siole powstał ogromny kompleks, w skład którego, oprócz głównego pałacu Katarzyny (Jekateryninskiego, Wielkiego), wchodzi wiele innych pomniejszych pałaców i budowli, ogrody i parki ze stawami i dodatkowymi budynkami.

6. Kunstkamera

Pierwsze muzeum w Rosji (1714) jest także jednym z najbardziej niezwykłych i najsławniejszych muzeów na Świecie. W swoich zbiorach znajduje się ponad 2 miliony eksponatów.

5. Sobór św. Izaaka

Największa prawosławna świątynia w Sankt Petersburgu oraz druga co do wielkości w Rosji (zaraz po Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie), wybudowana z polecenia cara Aleksandra I.

4. Peterhof

Zespół pałacowo-ogrodowy założony przez cara Piotra I. Wielki Pałac został zaprojektowany przez Jeana Baptiste'a Leblonda. Został przebudowany za czasów carycy Elżbiety przez Bartolomea Rastrellego, który dodał drugie piętro oraz skrzydła zakończone pawilonami. Rastrelli starał się zachować wczesnobarokowe elewacje, gruntownie jednak zmienił wystrój wnętrz, dając upust swojemu upodobaniu do barokowych złoceń. Caryca Katarzyna II Wielka około roku 1770 zleciła Jurijowi Feltenowi zmianę wystroju niektórych wnętrz, w tym sal Tronowej i Czesmeńskiej.

Wielki Pałac stoi pośrodku parku, którego górna część stanowi park francuski min. z fontanną Neptuna wykonaną w 1658 roku w Norymberdze dla uczczenia końca wojny trzydziestoletniej. Park dolny, w stylu angielskim, dzieli Wielka Kaskada, upamiętniająca triumf Rosji nad Szwecją ukończona w 1724 r. Zdobi ją 37 złoconych posągów z brązu, 64 fontanny i 142 wodotryski. Woda do nich doprowadzana jest z oddalonych o 22 km Wzgórz Ropszyńskich, spływa ona potem do Kanału Morskiego i dalej do Zatoki Fińskiej.

3. Teatr Maryjski (Teatr Opery i Baletu w Sankt Petersburgu)

Gmach Teatru Maryjskiego został wybudowany na miejscu dawnego, spalonego teatru. Teatr został otwarty w 1860 (zespół istniał od 1783); jest to (obok moskiewskiego teatru Bolszoj) jedna z najwybitniejszych rosyjskich scen muzycznych, o bogatej tradycji, reprezentująca bardzo wysoki poziom wokalistyki, tańca i choreografii.

Pod koniec lat 80. dyrekcję teatru objął Walerij Giergijew i uczynił z niego jeden z najbardziej operatywnych zespołów operowych świata, który tworzy spektakle w koprodukcji, min. z nowojorską Metropolitan Opera, mediolańską La Scalą, londyńską Covent Garden, San Francisco Opera i festiwalem w Salzburgu.

2. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Sankt Petersburgu

Budowla została wzniesiona na miejscu, gdzie w 1881 roku został zamordowany car Aleksander II Romanow i stąd właśnie pochodzi popularna nazwa cerkwi - na Krwi. Prace rozpoczął w 1883 roku Aleksander III Romanow dla upamiętnienia swojego ojca i trwały one do 1907. Sobór wzniesiono według projektu Alfreda Parlanda i Ignatija Małyszewa. W 1930 roku świątynia została zamknięta i planowano ją zburzyć, 26 lat później uzyskała status zabytku. Ponownie otwarto ją w 1997 roku po niemal 30-letnich pracach konserwatorskich. Dziś jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Petersburga.

Wnętrze niemal całkowicie pokryte jest dekoracją mozaikową, którą zaprojektowali: Wiktor Wasniecow, Michał Niestierow i Michał Wrubiel. Mozaiki przedstawiają sceny z Nowego Testamentu i wizerunki świętych. Ich ogólna powierzchnia, obejmująca mozaiki zdobiące sobór z zewnątrz i wewnątrz, wynosi aż 6560 m² (sic!). Posadzki oraz ikonostas są także dekorowane 20 rodzajami kamieni, m.in. marmurem i porfirem.

1. Pałac Michajłowski

Pałac Michajłowski to neoklasycystyczny pałac znajdujący się w Sankt Petersburgu przy ul. Inżeniernaja 4. Jest on głównym gmachem Muzeum Rosyjskiego. Pałac zbudowano w latach 1819-1825 według projektu Carlo Rossiego. Dawna siedziba wielkiego księcia Michała Pawłowicza - brata carów Aleksandra I i Mikołaja I. Niektóre z sal muzealnych Pałacu zachowały bogaty wystrój w stylu włoskim.

Źródła: Wikipedia; Zdjęcia na licencji Creative Commons - Flickr
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
2 Odpowiedzi
  1. Anonimowy Says:

    tak, Petersburg znajduje się na mojej wakacyjnej liście życzeń. Bardzo spodobało mi się, że pokazany jest tu w perspektywie letniej. Zawsze myślałem o wyjeździe zimą, a tu widzę, że warto jest wyjechać i latem. Piszę, że Petersburg jest na mojej liście życzeń, bo niestety nie udało mi się jeszcze namówić mojej żony aby wybrać się do tego miasta - Petersburg zawsze przegrywa z Zachodem czy Południem...ale w mojej myśli pozostaje. Polubiłem zwłaszcza historię tego miasta, fakt, że jest to jedyny rosyjski port, który nie zamarza co roku w zimie. A czy pamiętacie film wróg u bram? W pamięci pozostaje też wielki głód w Petersburgu w czasie okupacji niemieckiej....Myślę, że jeżeli kiedyś uda mi się zorganizować wyjazd na wakacje po swojemu po Petersburg będzie...znowu na miejscu drugim za Krymem. Polecam wszystkim Polakom nie tylko zachód ale i wschód.


  2. Magda Kot Says:

    Właśnie zbieram informację na temat Petersburga ponieważ znajomi złożyli mi propozycje wyjazdu, na krótki czerwcowy urlop. Wycieczka zorganizowana z biurem Wytwórnia Wypraw, kusi swym atrakcyjnym planem jak i cena. Dodatkowo muszę przyznać, że nie zdawałam sobie sprawy, ze to tak piękne i urokliwe miasto. Dodając do tego zjawisko białych nocy czuję, że warto skorzystać i pojechać - to może być mój niezapomniany wyjazd.


Prześlij komentarz