Co warto zobaczyć w Toronto?

Toronto jest najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym anglojęzycznej Kanady i największą metropolią w kraju. Wokół ładnego, tętniącego życiem centrum skupiają się miasteczka-satelity oraz tereny przemysłowe. Będąc już na miejscu nie zapomnij odwiedzić tych 10 miejsc...

10. Hala Sław Hokeja

Hala Sław Hokeja poświęcona historii hokeja na lodzie. Są w niej wystawiane trofea National Hockey League (NHL). Hockey Hall of Fame została otwarta 26 sierpnia 1961.

9. The Beaches

Jedno z najbardziej wybitnych i magicznych okolic Toronto. Tysiące turystów przewija się przez nie codziennie. Zdecydowanie dobra dzielnica do relaksu.

8. Chinatown

Chinatown jest jedną z wielu chińskich dzielnic w Ameryce Północnej. W Toronto mianem Chinatown określa się nieraz aż 8 osiedli. W centrum są to osiedla na Spadina i na Gerrard, w Scarborough na Agincourt, w Mississauga na Dundas, w Markham na 16. ulicy oraz osiedle w Richmond Hill. Największa chińska dzielnica w Toronto znajduje się w okolicach Spadina i Dundas. Znajduje się ona blisko centrum, jest łatwo dostępna, sąsiaduje z Kensington Market, zwanym także "targiem europejskim".

W dzielnicy obchodzi się wiele tradycyjnych azjatyckich świąt i uroczystości. Smok pojawia się na ulicy parę razy do roku, a jedną z okazji jest Nowy Rok, przypadający na przełomie stycznia i lutego. Przy dźwiękach metalowych talerzy i rytmie wystukiwanym na bębnie, obchodzi sklepy zgodnie z tradycją odpędzając złe duchy. W czerwcu zwykle na Nathan Philip Square odbywa się Toronto Lion Dance Festival (smoki tradycyjnie zwane są też "lwami"). W festiwalu biorą udział zespoły, które wykonują w rytm muzyki taniec na podestach i wysokich platformach.

Drugi z festiwali – Toronto International Dragon Boat Race Festival odbywa się w czerwcu, gdy na wodach jeziora Ontario ścigają się tradycyjne łodzie w kształcie smoków. Rytm jest wybijany na bębnie. Jest to największy tego typu wyścig poza Azją, co roku bierze w nim udział ponad 5 tysięcy zawodników. Tradycja mówi o chińskim poecie Qu Yuan, którego natchnione patriotyczne poematy wywierały silny wpływ na literaturę przez całe stulecia. Ulubieniec ludu przeciwstawiał się w nich rozkładowi państwa, jednak na niewiele się to zdało i w akcie desperacji i protestu rzucił się do rzeki Mei Lo. Rybacy ścigali się frenetycznie by go uratować, jednak poeta utonął. By uczcić jego pamięć odbywają się co roku zawody smoczych łodzi, które powinny przypadać na 5 dzień 5 miesiąca chińskiego księżycowego kalendarza.

7. ZOO

Tylko dwa ogrody zoologiczne na świecie posiadają więcej zwierząt niż ZOO w Toronto, które posiada ich ponad 5000. ZOO odwiedza bardzo duża ilość ludzi, dlatego lepiej zacząć zwiedzać je z samego rana.

6. Galeria Sztuki w Toronto

Najważniejsza galeria w Kanadzie, objętościowo największa w Ameryce Północnej. Art Gallery of Ontario ma ponad stuletnią tradycję, zgromadziła około 26000 dzieł sztuki zarówno europejskiej jak i kanadyjskiej czy amerykańskiej z ostatnich 600 lat. Budynek mieści się tuż obok Chinatown.

5. Casa Loma

Mały, neogotycki zamek w kanadyjskim mieście Toronto, znajdujący się przy Austin Terrace, zbudowany w latach 1911-14. Budowa tego domu kosztowała w 1911 roku 3,5 mln dolarów i angażowała 300 osób przez 3 lata budowy. Budynek stoi na wzgórzu, skąd wziął swoją nazwę (hiszp. Casa Loma - dom na wzgórzu). Architektem był E. J. Lennox, który wzniósł także stary ratusz miejski w podobnym stylu zamczyska, nawiązującym do europejskich pierwowzorów.

4. Eaton Centre

Eaton Centre to centrum handlowe. Budynek inspirowany mediolańską Vittore Emanuele II. Jest to kilkusetmetrowej długości oszklona galeria o wysokości 5 pięter. Centrum połączone jest systemem PATH z Financial District. Sąsiaduje z Dundas Square, Toronto City Hall, unikalnym teatrem Elgin & Winter Garden oraz Massey Hall.

Centrum handlowe rozciąga się pomiędzy domami towarowymi Eatons i The Bay. Centrum posiada ok. 320 sklepów, tygodniowo przewija się przez nie ponad milion osób. Pod stropem podwieszona jest rzeźba lecących kanadyjskich gęsi. W centrum otwarto w latach 70. jedno z pierwszych multipleksów.

W domu towarowym Eatons znajdują się Rooms of Distinction, które zostały ostatnio ponownie udostępnione do zwiedzania. Jest to 5 autentycznych pokoi z różnych okresów sięgających XVII wieku, przywiezione w całości w latach 30. z Londynu i zamontowane w budynku College Park.

3. Queen’s Park

Queen's Park - potoczna nazwa budynku parlamentu Ontario w kanadyjskim mieście Toronto, znajdującego się w parku o tej samej nazwie.

Budynek parlamentu położony jest w samym centrum miasta, niedaleko od Yonge St. Obecny budynek postawiono w 1892. Jest charakterystyczny ze względu na swoją neoromańską formę z wieloma zdobieniami w różowym piaskowcu i wielkimi oknami. Budynek otwarty jest dla zwiedzających. Do budynku wiedzie szeroka University Avenue. Na niej w pobliżu parlamentu zbudowano wiele szpitali, z których część przypomina hotele lub biurowce.

Na zewnątrz parlamentu stoi posąg królowej Wiktorii i Johna Gravesa Simcoe, pierwszego gubernatora prowincji, oraz 2 armaty z Krymu. Królowa podarowała miastu w 1859 te rosyjskie działa za zasługi podczas walki o Sewastopol.

Stąd, około 21 maja rokrocznie ruszają pochody na uroczystą paradę Victoria Day.

2. Kensington Market

Kensington Market - targ sąsiadujący z Chinatown. Sam targ to sąsiedztwo ulic Baldwin St./Kensington Ave. Obok St. Lawrence Market, jest on najbardziej znanym targiem Toronto. Jest to barwne miejsce, czasem zwane także targiem europejskim, w którym spotykają się liczne międzynarodowe kultury tworzące miasto. Około 1920 mieszkało tu 80% ludności żydowskiej miasta (także na Spadina Ave. gdzie dziś znajduje się Chinatown), jednak obecnie ich ślad można odnaleźć tylko w pozostałej tu zabytkowej synagodze.

Teraz na paru ulicach sąsiadują ze sobą najróżniejsze sklepy, reprezentujące bardzo eklektyczny wybór i specjalizujące się w towarach, owocach i warzywach różnych narodów. Od Indii Zachodnich (Karaiby), po Afrykę, kraje arabskie czy europejskie.

1. Królewskie Muzeum Ontario

Największe muzeum w Kanadzie, znajdujące się w Toronto, przy Bloor i Avenue Rd. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum przygotowuje wystawy okresowe wystawy, organizuje warsztaty i prelekcje.

Muzeum posiada ponad 6 milionów eksponatów, rocznie dodaje się ok. 70.000 nowych. ROM co roku odwiedza około miliona osób.

Źródła: Wikipedia; Zdjęcia na licencji Creative Commons - Flickr
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
0 Odpowiedzi

Prześlij komentarz