Jak podróżować dysponując bardzo małym budżetem?

mężczyzna łapie stopaWielu z nas marzy o podróży dookoła świata, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o podróżowaniu? Czy ograniczony budżet może całkowicie pozbawić nas marzeń? Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań podróżowania dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych.

Środek transportu

Wybierz najwygodniejszy sposób podróżowania nie obciążający zanadto twojego budżetu. Chociaż podróżowanie autostopem czy na gapę może naprawdę być darmowe, to jednak może być również niebezpieczne (żeby nie powiedzieć nielegalne). W dodatku ciągłe rozglądanie się za konduktorem w pociągu, by w ostatniej chwili z niego wyskoczyć nie dla każdego musi być dobrą zabawą. Często można zawrzeć dobre układy z kierowcami w autobusach, którzy mogą nas podwieźć w konkretne miejsce za umówioną cenę. Najbezpieczniejszą i najpewniejszą metodą jest jednak podróżowanie samochodem z towarzystwem - wówczas koszt paliwa jest dzielony na większą liczbę osób. Bardzo tanim - opłacalnym środkiem transportu jest także motocykl - który jednak nie sprawdza się we wszystkich warunkach pogodowych. Nie zapomnij także o obserwacji stron internetowych tanich linii lotniczych - które zwłaszcza w okresie wiosennym oferują masę zniżek i promocji.

Nocleg

Kiedy już wiesz dokąd chcesz pojechać i znasz trasę podróży, musisz zadbać o nocleg. Jednym z najlepszych rozwiązań przy niskim budżecie jest kemping. Zwłaszcza kempingi państwowe (PTTK) lub te znajdujące się przy parkach narodowych są szczególnie tanie, a czasem i darmowe. Jednakże w pewnych miejscach - zwłaszcza w dużych kurortach turystycznych - cena kempingu może być bardzo wysoka - porównywalna do cen noclegów w hotelach, czy pensjonatach. Jeżeli podróżujesz wygodnym samochodem, na trasie rozwiązaniem może być również nocleg w samochodzie na całodobowych parkingach strzeżonych. Nie zalecamy jednak stosowania tego rozwiązania na dłuższą metę. Alternatywą dla nocowania pod namiotem, w hostelach lub samochodzie jest nocleg w domach prywatnych. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście odwiedzenie po drodze znajomych, u których można spędzić noc. Nie każdy jednak ma ten przywilej posiadania przyjaciół na całym świecie, dlatego wymyślono portale takie jak couchsurfing.com czy hospitalityclub.org, gdzie ludzie z całego świata oferują noclegi w zamian za noclegi. Pamiętaj jednak by nie nadwyrężyć gościnności gospodarzy.

Jedzenie

Zaplanuj co będziesz jeść. O ile planowanie transportu czy noclegu jest dość łatwe, o tyle kontrola wydatków w przypadku wyżywienia nie zawsze się udaje. Zdaj się na siebie - gotuj sam/-a! Nie musisz kupować drogich produktów, by zjeść zdrowo, pożywnie i smacznie. Na wielu kempingach i parkingach przy autostradach dostępne są kuchenki, na których możesz w krótkim czasie przygotować spaghetti, czy risotto. Pamiętaj że najedzony podróżnik, to szczęśliwy podróżnik!

Zarabianie

Zastanów się w jaki sposób możesz zdobyć/zarobić pieniądze podczas podróży. Umiesz grać na instrumentach? Nocny koncert na ruchliwym skwerze miasta może przynieść ci całkiem niezły zarobek i pozwolić na wygodny środek podróży następnego dnia. Zapytaj w miejscu noclegu, czy nie znajdzie się jakieś dorywcze zajęcie dla ciebie. Zanim wyruszysz w podróż zorientuj się, jaką pracę możesz podjąć w miejscu twojego przyjazdu. Możliwości są nieskończone, pamiętaj jednak że nie wszystko złoto co się świeci. Zanim podejmiesz pracę, zadbaj o to, by pracodawca nie mógł cię oszukać.

Ergo

Pamiętaj, że podróż to przygoda, a im bardziej jesteś zdany/-a na siebie, tym bardziej ta przygoda może być niesamowita!
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
0 Odpowiedzi

Prześlij komentarz