Jak uniknąć zatrucia pokarmowego podczas podróży?

jedzenie orientalnePoniżej prezentujemy kilka porad, jak uniknąć zatrucia pokarmowego podczas podróży, w miejscach gdzie warunki sanitarne są na niskim poziomie.

Metody domowe

Dodaj pełną łyżkę białego octu winnego na każde 250 ml wody, tak wytworzysz kwaśne środowisko, w którym większość mikrobów nie może żyć (zabija bakterie, ale NIE eliminuje toksyn). Ponadto odpowiednia ilość kwasu octowego nada twojej skórze smak zniechęcający komary (i inne owady) od ukąszenia.

Będąc w nowych krajach - zwłaszcza tam, gdzie jesz owoce morza - przynajmniej w pierwszym tygodniu pobytu jedz ostro przyprawione potrawy. Dobrze, jeśli posiłkom towarzyszyć będzie 30ml mocnego alkoholu. Mocny alkohol zabija pewne mikroby, dlatego spożywany w odpowiednich ilościach nie powinien negatywnie wpłynąć na twój organizm. Te dwie metody najlepiej stosować podczas spożywania posiłków - a jeśli to niemożliwe, wówczas zalecane jest spożycie przed posiłkiem. Unikaj długotrwałych interwałów pomiędzy kuracją, a posiłkiem.

Ostrzeżenia

  • Powyżej opisane metody domowe nie są w 100% skuteczne i powinny być stosowane jedynie wtedy, gdy żadne inne higieniczne rozwiązanie nie jest możliwe.
  • Nie kupuj sushi, tartaru oraz żadnego surowego mięsa w przydrożnych barach.
  • Bądź uprzejmy/-a! Nie martw swoich gospodarzy niepotrzebnie. Dla wielu osób z państw zachodnich, kraje południowe, czy azjatyckie uchodzą za bardzo niehigieniczne. Zanim jednak wyciągniesz pochopne wnioski, pamiętaj o tym że pomimo różnic kulturowych ludzie na całym świecie chcą się zdrowo i higienicznie odżywiać.

Będziesz potrzebować:

  • białego octu winnego
  • ostrych przypraw (tobasco)
  • mocnego alkoholu (40%)
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
0 Odpowiedzi

Prześlij komentarz