Jak bezpiecznie wymieniać pieniądze za granicą?

Gdy podróżujesz za granicą, najbezpieczniejszym miejscem wymiany są banki oraz legalne kantory, jednak i tam nieuczciwi mogą wykorzystać naszą niewiedzę, dlatego warto się przygotować.

Zasada 1
Zanim wybierzesz się do jakiegoś kraju – zwłaszcza egzotycznego – zorientuj się jak wyglądają banknoty, które tam obowiązują. Wzory banknotów znajdują się na oficjalnych stronach banków narodowych. Warto również dowiedzieć się czy oprócz waluty narodowej, można płacić także innymi pieniędzmi, na przykład dolarami.

Zasada 2
Znajdź w lokalnej gazecie dział gospodarczo-biznesowy – tam zawsze podane są aktualne kursy walut dla danego kraju.

Zasada 3
Odszukaj legalnego punktu wymiany walut- banku lub kantoru, które zwykle oferują lepsze warunki niż wymiany na lotniskach czy w hotelach. Jeżeli wypłacasz gotówkę z bankomatu, upewnij się ile będzie cię kosztowała prowizja za wypłaty zagraniczne (niektóre banki nie pobierają marży dla kont walutowych) i zawsze pamiętaj o zabraniu potwierdzenia wypłaty.

Zasada 4
Pracownik banku może poprosić cię o paszport – nie zapomnij zabrać go ze sobą.

Zasada 5
Używaj kalkulatora – chociażby w telefonie komórkowym, upewniając się, czy osoba wymieniająca nie podała niewłaściwej kwoty.

Zasada 6
Podpisz potwierdzenie wypłaty – zażądaj potwierdzenia dla siebie.

Zasada 7
Nie spiesz się – przelicz pieniądze na miejscu zanim odejdziesz od okienka.

Zasada 8
W niektórych krajach możesz spodziewać się kontroli – w przypadku posiadania większej (niż przeciętna) sumy gotówki miej przy sobie potwierdzenie/rachunek z punktu wymiany.

Dobra rada:
Wymień małą kwotę, zanim rozpoczniesz podróż – tak by nie trzeba było wymieniać pieniędzy po przylocie, na lotnisku.
dodajdo.comSubskrybuj nasz kanał RSS
0 Odpowiedzi

Prześlij komentarz